Nejnovější poznatky v aktivní přípravě na stáří a jeho přijetí

AKREDITOVÁNO MPSV

Lektor:

Prof. PhDr. Lenka Šulová CSc.

Významná česká psycholožka v oboru vývojové a sociální psychologie. Autorka řady odborných publikací nejen v souvislosti s raným vývojem dítěte, ale také se zaměřením na rodinné vztahy a vývoj dítěte v nich. Hostující profesorka na univerzitě v Toulouse; členka České a moravské psychologické společnosti; předsedkyně rady Nadace profesora Matějčka, členka vědeckých výborů v ČR i v zahraničí, psycholožka s dlouholetou vlastní praxí.

Popis:

Cíl semináře

Seminář si klade za cíl předat nejnovější poznatky týkající se seniorů a jejich významu pro společnost jako celek, především však pro vývoj dětí a dospívajících a pro zvyšování stability rodiny a rodinných vztahů. Dalším významným cílem navrženého programu je zvyšování kvality života seniorů jako jednotlivců, posilování jejich proaktivního přístupu ke stárnutí a stáří, podržení si aktivity a soběstačnosti při zvládání objektivních problémů spojených se stárnutím do co nejvyššího věku. V neposlední řadě je cílem programu v předstihu a koncepčně  reagovat na stárnutí evropské populace a zajistit pro naše seniory kvalitu života běžnou v jiných vyspělých zemích, čímž není míněno pouze materiální zajištění.

Cílové kompetence účastníků:

Pochopení aktuálních souvislostí, které se týkají partnerských a rodinných vztahů, aktuálního rodičovství a prarodičovství, zvýšení kompetence v oblasti prevence stárnutí a stáří ve společnosti. Posilování pozitivní mezigenerační komunikace a dalších dovedností, jako možnosti posilování rodinné stability. Zvýšení znalostí především v oblasti vývojové a sociální psychologie, okrajově též v oblasti obecné psychologie, psychopatologie, klinické psychologie, psychoterapie.  Přesah semináře do oblastí sociologie, demografie, pediatrie, speciální pedagogiky. Obecně lze považovat za cílovou kompetenci i pozitivní vliv programu na občanskou společnost a lepší začlenění seniorů v ní.

Obsah semináře

  • Stárnutí a stáří jako součást vývojové psychologie – budou probrány základní teorie stárnutí a stáří a bude prezentovány možnosti dlouhodobé, střednědobé a krátkodobé přípravy na stáří. Tyto tří úrovně přípravy na stáří budou vycházet především ze zahraničních zdrojů a zkušeností. Cílem je posílit vědomí prevence stárnutí a stáří a proaktivní přístup ke stáří jak ze strany společnosti, tak dotčených seniorů, tak pečujících osob o seniory.
  • Bio, psycho sociální aspekty stárnutí a stáří – budou popsány jednotlivé charakteristiky těchto tří hledisek s důrazem na reálný život seniorů v ČR a s důrazem na jejich rodinné vztahy. Příkladně budou probrány časté zdravotní potíže seniorů, důvody polymorbidity, možnosti změny v této oblasti…. Budou probrány obvyklé strategie přijetí stárnutí a stáří seniory a možnosti reakce na ně ze strany okolí.
  • Sociální aspekty stárnutí a stáří, jako samostatné téma – akcent bude kladen na proces socializace ve stáří. Bude probrán vliv institucí a jejich možnosti ve vztahu ke stárnoucí populaci, včetně částečného pracovního začlenění, odchodu do důchodu, přiznávaného sociálního statusu. Bude probráno téma vstevnických vztahů ve stáří a k tomu se vztahující zájmy, úroveň komunikace. Bude zmíněn význam rodiny pro seniory případně intimní vztahy seniorů.
  • Rodina a její význam pro seniory a význam seniorů pro rodinu, a to především pro zdravý vývoj dětí a dospívajících. Bude zmíněn význam alternativní rodičovské dyády v podobě prarodičů, bude analyzován význam této dyády pro vývoj dítěte a dospívajícího. Příkladně bude zmíněn její význam pro formování hodnot a postojů dětí a dospívajích, pro formování identity, pro pochopení životní kontinuity a pochopení své vlastní pozice v ní, bude zmíněn význam mezigeneračního posleství pro posílení kulturních i materiálních hodnot společnosti.
  • Ekologický model rodiny dle I. Bronfenbrennera – bude prezentována makro, mezo, exo i mikroúropvěň faktorů, které ovlivňují kvalitu rodinných vztahů a kvalitu života každého jednotlivce v různých etapach života. Důraz bude kladen na pozici seniorů v tomto systému. Bude zmíněno i tabuizované téma násilí páchaného na seniorech, hrozby seniorů ve stávající společnosti apod.
  • Problémy současné rodiny a dnešního rodičovství a prarodičovství – jednotlivé problémy budou vyjmenovány, analyzovány a k jednotlivým bodům proběhne diskuse ve vztahu ke konkrétním případům. Příkladně bude zmíněno rychlé životní tempo, bude zmíněna nízká stabilita rodinných vztahů, odkládání rodičovství do vyššího věku, problematika tzv. znovusložených rodin po rozvodu rodičů a její dopady na vývoj dítěte včetně jeho kontaktů s prarodiči, bude zmíněna forma střídavé péče o dítě a role prarodičů v tomto novém systému porozvodové péče o dítě, bude zmíněn vliv neživých médií na vzdělávání dětí a opět včetně situace seniorů v systému neživých médií a komunikace v nich.

Harmonogram:

9:00 – 15:00

Místo konání:

Akreditace:

MPSV - MPSV - A2021/0511-SP/VP; Akreditováno pod názvem: Nejnovější poznatky v aktivní přípravě na stáří a jeho přijetí

Kategorie:

Ostatní

Pořadatel:

Aliaves & Co. a. s., Vyšehradská 320, PRAHA 2, IČ: 28988230, DIČ: CZ28988230

 Termín:

10.09.2021
ON-LINE

Začátek: 10.09.2021 09:00 (pá)

Délka výuky: 6 hodin

Místo konání: ON-LINE

Cena za osobu: 2 620 Kč bez DPH

Var. symbol: bude upřesněno

Uzávěrka: 03.09.2021

Bližší informace a přihlášky:    +420 222 511 152     prihlaska@aliaves.cz