· Náhradní instituty rozhodování – nápomoc, zastoupení členem domácnosti, opatrovnictví (a jeho druhy), vliv předběžného prohlášení. O čem rozhodují nezletilí a do jaké míry můžeme samostatně jednat. Jaká je zde role služby, která poskytuje poradenství?
· Kompetence sociální služby & opatrovníka – nahrazují sociální služby opatrovníka? Rozdíl mezi restrikcí a pomocí. Povinnosti opatrovníka. Sociální práce vs. opatrovnictví. Špatná praxe v postavení služby vs. opatrovník.
· Zdravotní záležitosti opatrovaného – opatrovník dbá o zdravotní stav (v jaké míře?). Kdo rozhoduje (v případě nepřítomnosti opatrovníka)? Může služba přebírat zdravotní dokumentaci od lékařů opatrovaného? Kdo hájí práva opatrovaného u lékaře? Kdo ho doprovází? Jak je to s informovaným souhlasem?
· Detence v sociálních službách – jaké jsou povinnosti opatrovníka a služby, pokud opatrovaný ve službě nechce být? Může služba jít proti názoru opatrovníka, že opatrovaný musí zůstat ve službě?
· Hospodaření – depozitní účty ve službě/na obci (u veřejného opatrovníka). Kdo podává zprávu soudu? (příp. je povinen reagovat na výzvu soudu). Kdo řeší podávání žádostí o sociální dávky? (např. zvýšení, kontrolu výpočtu, odvolání atd). "Kapesné" - kdo ho určuje, hlídá a je to vůbec v pořádku?
· Osobní údaje, souhlasy, mlčenlivost
· Osobní doklady opatrovaného, právo volit
· Vztahy opatrovaného – kdo má právo a povinnost kontrolovat vztahy opatrovaného (např. partnerství, rodičovství), lze je omezovat a jak?
· Rozdíly v pohledu opatrovníka a sociální služby
|