Mluvená čeština s Jakubem Železným

AKREDITOVÁNO MV UZAVŘENO

Lektor:

PhDr. Jakub Železný

Televizní novinář a vysokoškolský pedagog, od roku 1993 působí v médiích veřejné služby, nejprve v Českém rozhlase, v roce 1999 začal spolupracovat s Českou televizí, v současnosti pracuje v redakci zpravodajství ČT a přednáší na FSV UK. Věnuje se i lektorské činnosti, a to v oboru mluvená čeština.

Popis:

Cíl semináře

Cílem semináře je seznámit účastníky se zákonitostmi mluvené podoby českého jazyka a s tím, jak je důležité, aby byl správně a účelně užíván. Jedná se o zcela jinou formu používání češtiny než při psaní, což není vždy úplně zřejmé. A to zvláště v Česku, zemi, která si tradičně zakládá na psaní testů, vyplňování dotazníků… Mluvený projev ale otevírá (může otevřít) mnoho dveří, je základem skutečné komunikace a jakéhokoli mezilidského vztahu, ať už pracovního nebo osobního. Správné užívání mluvené češtiny je stejně důležité, jako správné společenské vystupování, etiketa, je to dokonce součást osobnostního profilu a toho, jak navenek působíme, stejně jako to, co máme na sobě apod. Primárním cílem je zvládat mluvený projev na veřejnosti, ať už při dialogických jednáních či při vystoupení typu prezentace apod.

Obsah semináře

  1. Před začátkem jakéhokoli mluveného projevu – jak odbourat nervozitu či přímo trému, jak správně dýchat, jak se dobře „naladit“…

 

  1. Zásadní rozdíly v typu užívání češtiny (čeština mluvená vs. čeština psaná, čeština obecná vs. čeština hovorová).

 

  1. Důležitost užívání správné formy mateřského jazyka, nikoli „hypersprávné“, samozřejmě ani vágní, regionalismy, které jsou častou chybou, ať už pocházejí z jakéhokoli koutu Čech, Moravy či Slezska.

 

  1. Základní obsahová pravidla mluveného projevu:

    - Užívejte jednoduché věty, nekomplikovaná souvětí, v činném tvaru, dbejte na správnou skladbu vět a souvětí.
    - Nepoužívejte v mluveném projevu zbytečnosti, různá klišé a floskule, ale ani takzvanou slovní vatu neboli výplňková slova a omezte „úřednosti“! Zapomeňte na ne každému známá cizí slova, na anglicismy, váš mluvený projev to nezkvalitní, naopak budete působit odtažitě a cize.
    - Dejte pozor na slova, která se pletou: např. standardní x standartní a další, třeba oblíbené výrazy epidemická versus epidemiologická, sté versus stoleté výročí a mnoho jiných.
    - Cokoli říkáte, nekomplikujte si to, udělejte si to tak, abyste se nedostali do „pasti“, typickým příkladem jsou nerozepsané zkratky či číslovky.
    - Snažte se zaujmout, nebojte se přinést příběh, to jakýkoli mluvený projev vždy „pozvedne“

 

  1. Přidaná hodnota mluveného projevu – modulace, užívání přízvuků, jak se dá s mluveným slovem „pohrát“, aby dokázal opravdu zaujmout.

 

  1. Rozdíl v připravenosti mluveného projevu – projev připravený vs. projev tzv. spatra.

 

  1. Praktická část: Účastníci si sami vyzkoušejí, jak něco přečíst, jak něco říct bez přípravy, budou mít možnost na cokoli se zeptat a sami zkusit najít optimální řešení „verbálního problému“.

 

  1. Shrnutí – desatero mluveného projevu.

Harmonogram:

9:00 – 15:00 hod.

Místo konání:

PRAHA - Budova ČSVTS, Novotného lávka 5, 110 00 Praha 1 (najít na mapě)

Akreditace:

MV - AK/PV-179/2024; Písemná a ústní komunikace ve veřejné správě

Kategorie:

Měkké dovednosti, InformatikaOstatní

Pořadatel:

Aliaves & Co. a. s., Vyšehradská 320, PRAHA 2, IČ: 28988230, DIČ: CZ28988230

 Termín:

30.04.2024
Praha

Začátek: 30.04.2024 09:00 (út)

Délka výuky: 6 hodin

Místo konání: Praha

Cena za osobu: 3 490 Kč bez DPH

Var. symbol: 2440200180

Uzávěrka: 23.04.2024

 Další termíny:

22.05.2024
Praha
22.05.2024
ON-LINE
18.06.2024
ON-LINE
18.06.2024
Praha
Bližší informace a přihlášky:    +420 222 511 152     prihlaska@aliaves.cz